Mezinárodní vzdělávací platforma MIDPOINT pořádá v Litvě tři vzdělávací programy

V týdnu od 3. do 9. května 2019 se v litevském Kaunasu uskuteční tři workshopy zaměřené na vývoj hraných filmů. Všechny pořádá mezinárodní vzdělávací platforma MIDPOINT, která působí pod záštitou Akademie múzických umění v Praze.

Mezi pořádané programy patří MIDPOINT Feature Launch. Tento unikátní vzdělávací program je určen týmům začínajících profesionálů z řad scenáristů, režisérů a producentů ze střední a východní Evropy, kteří vyvíjejí svůj první nebo druhý film. Devět projektů celovečerních filmů absolvuje intenzivní program sestávající ze čtyř modulů zaměřených na vývoj scénáře a možnosti dalšího financování a koprodukce.
Program zároveň nabízí specializované vzdělávaní pro začínající dramaturgy, kteří se podílejí na vývoji zúčastněných projektů.  
Dohromady program trvá jeden rok. První workshop programu proběhl v italském Terstu v lednu 2019, druhý startuje v těchto dnech právě v Litvě. Třetí workshop se pak uskuteční v rámci MFF Karlovy Vary, kde budou zúčastněné projekty prezentovány odborné veřejnosti. Program se pak celý uzavře v lednu 2020 opět v Terstu v rámci prestižního koprodukčního trhu When East Meets West.
Druhý workshop programu Feature Launch, který hostí litevský Kaunas a je organizován ve spolupráci s Litevským filmovým fondem, proběhne od 3. do 9. dubna 2019.
Účastní se ho filmaři z České republiky, Chorvatska, Gruzie, Maďarska, Litvy, Rumunska, Řecka, Srbska a Ukrajiny. 
Kromě stálých lektorů, tedy dramaturgů Anne Gensior, Christiana Routha a Iva Trajkova (mj. také vedoucí katedry střihu na FAMU), režiséra a scenáristy Gyuly Gazdaga (umělecký ředitel prestižní americké vzdělávací instituce Sundance Directors Lab) a producenta Danijela Hočevara, workshop přivítá také několik hostujících lektorů. Mezi nimi je například ředitel koprodukčního trhu When East Meets West Alessandro Gropplero, polský expert na film sales Marcin Luczaj, řecká expertka na filmový marketing Christina Pelekani, německá lektorka pitchingu Gabriele Brunnenmyer a řecká producentka Amanda Livanou.

Více informací o workshopu zde: https://www.midpoint-center.eu/news/137-second-workshop-of-feature-launch-is-about-to-take-off

V Kaunasu rovněž začíná druhý a poslední workshop programu MIDPOINT Shorts (3. 5. – 9. 5. 2019), který je zaměřen na vývoj krátkometrážních absolventských nebo profesionálních filmů. První workshop programu se konal letos v lednu v italském Terstu. Hlavní lektorem a dramaturgem programu je profesor Pavel Marek z katedry režie FAMU. Kromě konzultací scénáře jsou pro tři zúčastněné projekty z České republiky a Maďarska také připraveny přednášky a individuální setkání s experty krátkého filmu. Mezi nimi je například Jukka-Pekka Laakso, ředitel finského festival Tampere Film Festival, polský expert na film sales Marcin Luczaj či litevská producentka Marija Razgute.

Více informací o workshopu zde: https://www.midpoint-center.eu/news/135-midpoint-shorts-2019-final-workshop-to-start-in-kaunas
 

Třetím programem, který v litevském Kaunasu proběhne, je specializovaný MIDPOINT Intensive Lithuania (5. 5. – 9. 5. 2019), určený pouze litevským filmovým profesionálům. Do programu byly vybrány čtyři projekty celovečerních filmů, které reprezentují kreativní týmy ve složení scenárista/režisér a producent. Hlavním lektorem je dramaturg David Pope z Velké Británie.
Více informací o workshopu zde: https://www.midpoint-center.eu/news/136-midpoint-intensive-lithuania-is-here

3. květen 2019

.