MIDPOINT představí v rámci MFF Karlovy Vary 2019 osm nových filmových projektů

V rámci druhého ročníku společné iniciativy MIDPOINTu a MFF Karlovy Vary nazvané Works in Development – Feature Launch, zaměřené na prezentaci projektů a následný networking, se představí 8 nových projektů celovečerních filmů, které byly vyvíjeny v rámci programu MIDPOINT Feature Launch.

Představované projekty byly pečlivě vyvíjeny během dvou již proběhlých workshopů: v rámci MFF v Terstu v lednu 2019 a v litevském Kaunasu v květnu 2019. Třetí workshop začíná 27. června 2019 v Praze –  jen pár dní před prezentacemi projektů –  a bude zaměřen především na nácvik prezentačních dovedností – tzv. pitchingu.

Během akce Works in Development – Feature Launch budou představeny projekty z České republiky, Chorvatska, Gruzie, Řecka, Maďarska, Srbska, Rumunsko a Ukrajiny. Prezentace proběhnou v pondělí 1. července 2019 od 11 hodin v kině Čas, moderátorkou bude lektorka programu Feature Launch v oblasti prezentačních dovedností Gabriele Brunnenmeyer.

Nejlepší projekt obdrží cenu KVIFF & MIDPOINT Development Award v hodnotě 10 000 eur.

Prezentovány budou tyto projekty:

A Sensitive Man (Česká republika)
Režie/scénář: Tomas Klein, 
Scénář: Katerina Traburova,
Produkce: Tomas Michalek (MasterFilm)

Grey Skies (Gruzie)
Režie/scénář: Konstantine Kalandadze, 
Produkce: Elene Margvelashvili (Parachute Films)

Horia (Rumunsko)
Režie/scénář: Ana-Maria Comanescu,
Produkce: Carla Fotea (microFILM)

How is Katia? (Ukrajina)
Režie: Christina Tynkevych,
Scénář: Julia Gonchar,
Produkce: Veronika Stepanchuk (Evos Film) 

Rattlesnakes (Srbsko)
Režie/scénář: Nikola Ljuca,
Produkce: Maja Ilic (Biberche)

Riviera (Řecko)
Režie/scénář: Orfeas Peretzis,
Produkce: Konstantinos Vassilaros (StudioBauhaus)

Traces (Chorvatsko)
Režie/scénář: Dubravka Turic
Produkce: Ira Cecic (Kinorama)   

Some Birds (Maďarsko)
Režie: Daniel Hever,
Scénář: Zsanett Kertesz
Produkce: Laszlo Dreissiger (Filmfabriq Cinemart)

Více informací o projektech naleznete zde.

Ve spolupráci s našimi partnery, koprodukčními trhy connecting Cottbus a CineMart budou vybraným projektům uděleny 3. července 2019 v Karlových Varech následující ceny:
Cena connecting cottbus 
Vybraný projekt vyvíjený v rámci MIDPOINT Feature Launch dostane příležitost prezentovat se v rámci koprodukčního trhu connecting cottbus na filmovém festivalu v německé Chotěbuzi. 
Cena Rotterdam Lab
Jeden z producentů bude vybrán do vzdělávacího programu pro producenty – Rotterdam Lab, který proběhne v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu.

Všech osm producentů završí roční cyklus programu MIDPOINT Feature Launch 2019 na koprodukčním filmovém trhu When East Meets West v lednu roku 2020.  Účastníci zde budou mít příležitost hovořit o svých projektech s potenciálními kreativními či finančními partnery v rámci akce nazvané Feature Launch Spotlight.

MIDPOINT Feature Launch
se rovněž věnuje vzdělávání aspirujících dramaturgů, kteří jsou součástí vývoje projektů v rámci rezidenčních workshopů. Letošními absolventkami vzdělávání pro dramaturgy jsou Sanita Grina z Lotyšska a Evženie Brabcova z České republiky.

 MIDPOINT povede panelovou diskusi o nové Směrnici EU o autorském právu

V rámci aktivit MIDPOINT Feature Launch probíhajících během MFF Karlovy Vary se uskuteční panelová diskuse s názvem “The Secret Diary of an Eastern European Writer”.

V březnu 2019 schválil Evropský parlament novou směrnici o autorském právu, která má být implementována ve všech zemích EU do 24 měsíců. Toto nařízení mění stávající právní předpisy, kterými se řídí všichni evropští scenáristé. Diskuse se bude zabývat například otázkami: jsou tvůrci na tuto změnu připraveni? Existují ve východní Evropě podpůrné organizace, jako jsou sdružení či asociace scénáristů? Mají scénáristé možnost prosadit se v zahraničí, a jakou funkci mají v tomto navzájem provázaném systému tzv. „talent agenti“?
MIDPOINT, jedna z předních vzdělávacích platform pro tvůrce hraných projektů, povede ve spolupráci se svým partnerem MFF Karlovy Vary diskusi s představiteli sdružení scénáristů, talentových agentur a místních profesionálů.
TERMÍN A MÍSTO KONÁNÍ: 2. července / 10:00 / Hotel Thermal, Industry Pool
Diskuse je přístupná všem hostům s akreditací Industry.

Absolventský projekt programu MIDPOINT se zúčastní MFF Karlovy Vary 2019

MIDPOINT má tu čest představit jeden ze svých absolventských projektů, který se zúčastní letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Letošní ročník filmového festivalu, který bude probíhat od 28. června do 6. července 2019, uvede v soutěžní sekci Na východ od Západu světovou premiéru filmu režiséra Michala Hogenauera Tiché doteky (A Certain Kind of Silence). Tento celovečerní snímek byl vyvíjen v rámci programu MIDPOINT Intensive CZ 2014.

Tiché doteky / A Certain Kind of Silence / MIDPOINT Intensive CZ 2014
Soutěžní sekce Na východ od Západu
Scénář/režie: Michal Hogenauer
Produkce: Petr Oukropec, Negativ
Česká republika – Nizozemsko – Lotyšsko / 2019 / 96 min

Mia se nechává najmout jako au-pair a předem ví jen to, že se bude starat o desetiletého chlapce. Již první setkání s rodinou ale napoví, že od ní bude očekáváno více než to. Život na vysoké finanční i intelektuální úrovni je vykoupen dodržováním souboru striktních pravidel, jejichž porušení má za následek okamžitou ztrátu zaměstnání a cestu zpět domů. To by však znamenalo nejen opustit chlapce, ke kterému si složitě hledá vztah, ale také ztratit úctu sama před sebou. Celovečerní debut Michala Hogenauera polemizuje s tím, jak moc je jedinec odolný vůči manipulaci okolí a jak velkou cenu je člověk ochotný obětovat, aby si mohl vážit sám sebe.

24. červen 2019

.